Ministerstvo chce více chránit přírodu v Děčíně. Magistrátu se to nelíbí

1. srpen 2015 | 13:03
Pastýřská stěna v Děčíně. Foto: archiv MojeDěčínsko.czPastýřská stěna v Děčíně. Foto: archiv MojeDěčínsko.cz

Děčín - Rozšíření chráněné evropsky významné lokality by mohlo dojít v Děčíně. Ministerstvo životního prostředí plánuje zvýšit ochranu území kvůli bobrovi evropskému, lososu obecnému, modráskům bahenním i očkovaným, vzácným rostlinám. Podle města by to znamenalo velké omezení pro další rozvoj oblasti, proto s návrhem nesouhlasí.

„Nelíbí se nám, že vláda chce rozšířit území na zastavěné části a lesoparky v centru města. Podle materiálů, které se nám dostaly do ruky, by nově do Evropsky významné lokality měla být zahrnuta kompletně celá Pastýřská stěna, Kvádrberk a oblast Horního, Prostředního a Dolního Žlebu, Čertovy vody a oblast tolik diskutovaného vodního díla, s tím nemůžeme v žádném případě souhlasit,“ řekla děčínská primátorka Marie Blažková.

Podle magistrátu by při schválení byla ochranná oblast rozšířena, pro město a jeho obyvatele by to znamenalo velké komplikace.

„Jakákoliv rozvojová činnost v těchto místech by byla prakticky zastavena, protože každá změna, nová lavička, úprava lesní cesty, případně nové herní prvky v lesoparcích by potom podléhaly velkým a vleklým schvalovacím procesům, případně zjišťovacím řízení v podobě EIA,“ doplnila primátorka.

Město tak brání svoje rozvojové záměry, které počítají s investicemi do lesoparku na Pastýřské stěně. Stejně tak chce ochránit majetek občanů, který by byl zahrnut v Evropsky významné lokalitě.

„My samozřejmě chceme chránit přírodu, pro rozvoj turistiky v našem regionu je velmi důležitá. Zároveň ale chceme, abychom nejen my jako město, ale také občané, případně podnikatelé mohli mít možnost na svém území rozhodovat podle svého a šetrně investovat právě do rozvoje těchto území, která jsou pro aktivní odpočinek velmi důležitá,“ vysvětlila Marie Blažková. Území již tak spadá do chráněné krajinné oblasti a je tedy nutné dodržovat určitá pravidla.

Podle ministerstva životního prostředí při určování chráněných území hraje hlavní roli příroda, nikoliv ekonomické zájmy. „K hospodářským, sociálním a ekonomickým aspektům se nesmí přihlížet, pokud by výrazně ovlivnily podobu lokality a chráněné druhy,“ reagovala pro média mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Další omezení podle města by mělo negativní dopad na rozvoj Pastýřské stěny. "S tím úzce souvisí také udržení a rozvoj lodní dopravy, která má dlouholetou historii, Děčín je vstupní branou do Čech, tudy vede přístup České republiky k Severnímu moři. U připravovaného vodního díla v současné době probíhá zjišťovací řízení EIA na posouzení vlivů na životní prostředí," uvedla děčínská primátorka.

Vedení města chce tento návrh připomínkovat prostřednictvím Svazu měst a obcí. „Vzhledem k tomu, že navrhované oblasti zasahují do prakticky hotového Územního plánu, chceme dosáhnout vyjmutí alespoň zastavěného území a turisticky navštěvovaných lokalit, jako je například via ferrata na Pastýřské stěně a samozřejmě území plánované stavby vodního stupně apod.,“ řekla Marie Blažková.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Požár roubenky v Krásné Lípě, jeden člověk uhořel

Požár roubenky v Krásné Lípě, jeden člověk uhořel

7/8 / AKTUALITY / KRÁSNÁ LÍPA - Z noci na pondělí hořela roubenka v Krásném Buku. Jeden člověk na místě uhořel.


Vyoral přechází z Děčína ke konkurenčnímu Nymburku, ve kterém se těší na Ligu mistrů

Vyoral přechází z Děčína ke konkurenčnímu Nymburku, ve kterém se těší na Ligu mistrů

14/7 / BK ARMEX DĚČÍN / DĚČÍN - Rozehrávač děčínského Armexu Tomáš Vyoral patřil k největším hvězdám děčínské sestavy. Není proto divu, že si ho všiml mistrovský Nymburk, kam po letošní sezóně zamířil.


Těžká nehoda! Auto skončilo v Labi

Těžká nehoda! Auto skončilo v Labi

1/7 / KRIMI / TĚCHLOVICE - Ke karambolu došlo v sobotu kolem poledne u Těchlovic na Děčínsku. Osobní auto skončilo v řece Labi.


Tragická nehoda u Ludvíkovic! Na místě jeden mrtvý

Tragická nehoda u Ludvíkovic! Na místě jeden mrtvý

30/6 / KRIMI / LUDVÍKOVICE - K tragické události došlo v pátek ráno okolo půl šesté u Ludvíkovic. Osobní auto tam vjelo do protisměru, ve kterém jej smetlo nákladní vozidlo.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeDěčínsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeDěčínsko.cz na Facebooku


Redakce MojeDěčínsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516