Jez v Děčíně nevyřeší nutnost přesunout nákladní dopravu ze silnic, tvrdí zelení

7. květen 2015 | 13:30
Labe v Děčíně. Foto: archiv MojeDěčínsko.czLabe v Děčíně. Foto: archiv MojeDěčínsko.cz

Děčín - Zástupci Ústecké krajské organizace Strany zelených se sešli v Děčíně s koordinátorem evropského dopravního koridoru Orient East Med panem Mathieu Groschem.

Cílem zelených je přesunout nákladní tranzitní dopravu ze ​silnic na železnici a vodní cesty. Zelení také představili své výhrady vůči plánovanému vodnímu dílu na Labi v Děčíně.

"Ocenil jsem fakt, že si pan Grosch uvědomuje limity řeky Labe a nepředpokládá, že se stane frekventovanou říční tepnou srovnatelnou s  regulovanými řekami v západní Evropě,“
řekl k obsahu schůzky krajský předseda Zelených Jiří Škoda. „Přijali jsme proto nabídku k dalším jednáním ohledně nalezení nejlepšího způsobu řešení masivní tranzitní dopravy přes naše území.“

Zelení dlouhodobě kritizují snahy o výstavbu plavebních stupňů na dolním toku Labe mezi Střekovem a státní hranicí. Jezy jsou podle SZ ekonomicky i ekologicky nesmyslné. V současnosti navrhovaný plavební stupeň v Děčíně by navíc ovlivnil situaci jen na malé části toku a na celoroční splavnost by tak nemohl mít vliv. Dosud také není jasné, jak by mělo být využíváno Labe na německé straně od státní hranice do Drážďan a dál.

"Jsou i jiné způsoby, jak zvýšit splavnost řeky po více dnů v roce. Začít využívat lodě s nižším ponorem, provádět pravidelné čištění a údržbu vodní cesty, zúžit plavební dráhu apod.,“ řekl Adam Souček z krajské rady SZ a dodal. „Velký potenciál vidíme naopak v turistickém využití řeky. Podle dostupných údajů vydělala například polabská turistika v sousedním Sasku v roce 2009 125 milionů Eur. A to i bez jezů.“

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Požár roubenky v Krásné Lípě, jeden člověk uhořel

Požár roubenky v Krásné Lípě, jeden člověk uhořel

7/8 / AKTUALITY / KRÁSNÁ LÍPA - Z noci na pondělí hořela roubenka v Krásném Buku. Jeden člověk na místě uhořel.


Vyoral přechází z Děčína ke konkurenčnímu Nymburku, ve kterém se těší na Ligu mistrů

Vyoral přechází z Děčína ke konkurenčnímu Nymburku, ve kterém se těší na Ligu mistrů

14/7 / BK ARMEX DĚČÍN / DĚČÍN - Rozehrávač děčínského Armexu Tomáš Vyoral patřil k největším hvězdám děčínské sestavy. Není proto divu, že si ho všiml mistrovský Nymburk, kam po letošní sezóně zamířil.


Těžká nehoda! Auto skončilo v Labi

Těžká nehoda! Auto skončilo v Labi

1/7 / KRIMI / TĚCHLOVICE - Ke karambolu došlo v sobotu kolem poledne u Těchlovic na Děčínsku. Osobní auto skončilo v řece Labi.


Tragická nehoda u Ludvíkovic! Na místě jeden mrtvý

Tragická nehoda u Ludvíkovic! Na místě jeden mrtvý

30/6 / KRIMI / LUDVÍKOVICE - K tragické události došlo v pátek ráno okolo půl šesté u Ludvíkovic. Osobní auto tam vjelo do protisměru, ve kterém jej smetlo nákladní vozidlo.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeDěčínsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeDěčínsko.cz na Facebooku


Redakce MojeDěčínsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516